HTML Dersleri 2 (web yazılım dilleri)

Merhaba bu dersimizde önbilgi olarak web tasarım dillerinden kısaca bahsedicem bizim öğrenmeye başladığımız htmlden başlayalım. WEB TASARIM Dilleri Nedir Ne işe yarar..

HTML (Hyper Text Markup Language) web sayfası oluşturabilmek için kullanılan bir betik dilidir. dosyaları bir ana bilgisayarın deposunda saklanarak sitede sergilenmesine imkan sağlar.

CSS açılımı Cascading Style Sheets, Web sayfalarımız için şablonlar hazırlama olanağı verir ve  tek bir harfin her türlü değişik versiyonunu; renk, font, büyüklük gibi özelliklerini değiştirmek için de kullanılabilir.

ASP açılımı Active Server Pages yani aktif sunucusu sayfalarının İngilizce kısaltmasıdır. Bir Microsoft yazılımıdır. (Internet Information Services) altında çalışır. Temelinde html dosyaları ile aynıdır. Kullanılan kodlar sunucu tarafından derlenerek çalışır hale getirilir. asp 3.0 bağlantılıdır.

PHP açılımı Hypertext Preprocessor) sanal programlar geliştirmek için tasarlanmış HTML içine gömülebilen öğrenimi oldukça kolay bir dildir.

JAVA c++ ile başlayan ve ve oak ile devam eden maceranın son evresinde kullanılan nesne yönetimli dildir.

ASPX ASP den daha sağlam bir yapıya sahip ve ASP dilinin karmaşasından kurtulunarak daha sade kullanılan bir kodlama dilidir. asp.net ile bağlantılıdır.

CGİ açılımı (Common Gateway Interface), Web Siteleri ile bu servislerin dışında kalan programlar arasında ortak çalışma oluşturmak için geliştirilmiş bir standarttır. Aslında bir program olan CGI, HTML kodu içinden çağrılarak statik web sitesine bir dinamiklik kazandırmaktadır.

SQL, açılımı ingilizce “Structured Query Language”,  yapısal sorgulama dilidir. Programlama dili olmamasına rağmen genelde programlama dili olarak bilinir. Veri tabanına kendine özgü cümleler kullanılarak kayıt ekleme ve çıkarma işlemlerinde kullanılır.

MYSQL İnternet üzerinde kullanılan en popüler ve en açık kaynak kodlu veri tabanı programı olması nedeniyle en çok kullanılanıdır. Yüksek performansa sahip bir veri tanıdır. Aşırı yüklenmelerde dahi veri hatası yaşanmaz.

ORACLE Web Tasarımı yapılmalarında çok tercih edilmese de, ileri seviyede bir ilişkisel veri tabanı olması ile birlikte yoğun olan sistemlerde verilerin sağlıklı bir ortamda depolanmasına imkân sağlar.

Leave a reply:

Your email address will not be published.